Noored loovad homset — disainiprotsess ja lahenduste otsingud Tartu Taibutalgutel

Noored loovad homset — disainiprotsess ja lahenduste otsingud Tartu Taibutalgutel

October 2024
Disain on palju enamat kui lihtsalt ilusate toodete loomine. Disainimine on süstemaatiline ja loov tegutsemine, mis võimaldab lahendada keerulisi probleeme ja väljakutseid, kasutades struktureeritud lähenemisviisi ja süvenedes erinevatesse võimalustesse. Just sellist tegutsemist tutvustasime 2024. aasta Tartu Taibutalgutel, kus noored said kolme nädala jooksul lahendada nende endi poolt välja valitud murekohti. Iga nädal oli pühendatud erinevale teemale: vaimne tervis ja sotsiaalsed oskused, linnaruumi arendamine ning liikumise olulisus.

Disainiprotsessi olulisus peitub selles, et see pakub raamistiku, kuidas jõuda esialgsest ideest toimiva lahenduseni. Tartu Taibutalgutel rakendasime endi poolt testitud disainiprotsessi, mis jagunes mitmeks oluliseks etapiks: avastamine, tunnetamine, keskendumine, kujutlemine, mängimine ja jagamine.

Avastamise ja tunnetamise faasis kaardistasid noored probleeme ja väljakutseid, uurides põhjalikult, kuidas need igapäevaelu mõjutavad. Nende etappide käigus kohtuti ekspertidega, koguti ideid ja süüviti teemadesse. Näiteks linnaruumi disainsprindis juhendasid KINO maastikuarhitektid ja Tartu linnaarhitekt, kes aitasid noortel mõista, kuidas linna planeerimine toimub ja miks on oluline ka noorte hääl linnakeskkonna kujundamisel.

Kujutlemise ja mängimise faasides jõudsid noored oma loovuse ja probleemide lahendamise faasi. Siin said nad vabaduse pakkuda esmapilgul pööraseid ja uudseid lahendusi, mida hiljem ka praktiliselt ellu viia. Taaskasutatud materjalide kasutamine oli taibutalgute lahutamatu osa — koostööpartnerid, nagu nt A. Le Coq, toetasid üritust oma tootmisjääkide ja pakendijäätmetega, mida noored said kasutada prototüüpide loomiseks. Selline lähenemine näitas noortele, et jätkusuutlikkus ja loovus käivad käsikäes.

Kasutasime kohandatud disainiprotsessi tööriistu taibutalgudel – nt persoonaleht Tartu noorte vajaduste kaardistamiseks
Noored loovad homset — disainiprotsess ja lahenduste otsingud Tartu Taibutalgutel
Esimene nädal: Vaimne tervis ja sotsiaalne ühtsus

Esimese nädala teemaks oli vaimne tervis, kus keskenduti sellele, kuidas noored saavad oma heaolu parandada ja üksteisega paremini suhelda. Peaasi vabatahtlik Liisi korraldas noortele töötoa ning ja Tartu Kunstimuuseum lõi võimaluse piiluda näituse “Viltuse maja saladused” telgitagustesse, mis tõid noortele lähemale vaimse tervise ja sotsiaalsete oskuste teemadele. Disainiprotsessi käigus loodi prototüüpe, nagu magnetmäng, mis sümboliseeris sõpruse leidmist, ning vahendid, mis aitasid noortel paremini oma tunnetega toime tulla või sotsiaalsetes olukordades käituda. Töötoad aitasid osalejatel mõista, kui oluline on hoolida nii enda kui ka teiste vaimsest heaolust.

Teine nädal: Linnaruumi disain noortele

Teisel nädalal keskendusid noored linnaruumi küsimustele, mõeldes, milline võiks olla neile sobiv keskkond. Disainiprotsessi käigus tulid noored kümnetele ideedele, sealhulgas avalik klaver, laadimismajakesed, parkuurimisväljakud ning kohad, kus saaks noored toite müüa ja taskuraha teenida. Nende ideed keskendusid linnaruumi mitmekülgsusele ja sellele, kuidas see võiks muutuda kaasavamaks ja atraktiivsemaks kõigile, mitte ainult noortele. Tulemused ja ideed on kättesaadavad ka eraldi aruandes „Elav linnaruum“, mida saab siit lugeda: https://drive.google.com/file/d/1xdbjeOQHp83PSsft2Brh2xFoWjmLCK6P/view?usp=sharing

Kolmas nädal: Liikumine ja füüsiline aktiivsus

Kolmanda nädala teemaks oli liikumise jõud, kus uuriti, kuidas liikumine mõjutab vaimset ja füüsilist heaolu. Shaté tantsukooli noorte osalusel loodi podcast ja korraldati töötubasid, kus noored said väljendada end läbi liikumise. Noored lõid prototüüpe, mis hõlmasid linnaruumi lahendusi, nagu ronimisseinad ja seiklusradade ideed, mis võimaldavad noortel aktiivselt ja loominguliselt aega veeta. Disainiprotsess aitas noortel mõista, kuidas liikumine on loomulik osa tervislikust eluviisist ja miks on oluline pakkuda linnakeskkonnas võimalusi liikumiseks ja suhtlemiseks.

Disainiprotsessi samm-sammuline teekond, kus ideed saavad reaalsuseks
No items found.
Kokkuvõte ja tänusõnad

Tartu Taibutalgud tõid kokku üle 150 noore, kelle loovus ja probleemilahendusvõime pakkusid nende tuleviku arendamiseks väärtuslikku sisendit. Noorte panus näitas, et kui neile antakse õige platvorm ja vahendid, suudavad nad pakkuda lahendusi, mis on nii jätkusuutlikud kui ka praktilised. Prototüüpide loomisel kasutatud taaskasutatud materjalid andsid noortele võimaluse leida innovaatilisi ja keskkonnasõbralikke lahendusi, mis sobivad hästi tänapäeva väljakutsetega.

Super-supertänud Hektor Konterinerhotelli tiimile, kes hetkegi ei kahelnud meie esialgu võibolla hullumeelsele idees panna leiutamislabor püsti Emajõe äärde, hakkasid kohe õhinaga välja mõtlema lahendusi ning konteineri kohale toimetasid. Suur tänu meie koostööpartneritele — Tartu Kunstimuuseum, A. Le Coq, Shaté tantsukool, Peaasi, KINO maastikuarhitektid ja Tartu linn — kes toetasid ja rikastasid meie disainiprotsessi oma teadmiste, toetuse ja materjalidega. Teie panus aitas muuta taibutalgud sisukaks ja meeldejäävaks kogemuseks kõigile osalejatele. Aitäh, et aitasite inspireerisida noori oma tuleviku kujundamisel.

Noored loovad homset — disainiprotsess ja lahenduste otsingud Tartu Taibutalgutel

discover more

See all the case studies
–>
Tulevik on mäng: Vivita X Pipelife
Read more
–>
EKA x Vivistop Telliskivi: Milline on minu unistuste tõukeratas?
Read more
–>
Koostöö laste ja disainitudengite vahel
Read more
–>
Uute lahenduste väljamõtlemine koos lastega: Prisma lastekassa
Read more
–>